День 5.

Як успішно пройти співбесіду.

        Отож, на сьогоднішній момент ти насправді знаєш та вмієш досить багато, щоб спробувати свої сили й цілитися на роботу своєї мрії. Прийнявши 4 попередні виклики, ти отримав цілісну картинку самого себе, своїх бажань, можливостей, сильних сторін, визначив свої конкурентні професійні навички. День 2 спрямував тебе та сфокусував на обранні власного шляху в конкретній індустрії, ти вже встиг придивитися до певних компаній та позицій. Протягом третього дня ти отримав інформацію про те, як компанії наймають працівників, як дізнатися їхні потреби та встановити перший контакт. Попередній челендж показав, на скільки важливим є традиційне резюме при влаштуванні на роботу та підтвердив, що запорукою успішного результату є співбесіда, а резюме – лише інструмент, який дозволяє перейти на цей етап.

        То у чому полягає запорука успішної співбесіди? Як варто до неї підготуватися та побороти свої страхи й сумніви?  Ми допоможемо відповісти на ці питання та збільшити твої шанси на результативне проходження співбесід.

 

Підготовка

        Перш за все, інтерв’ю вимагає всебічної підготовки. На щастя, ти вже пройшов цей етап протягом першого дня нашого 7-Денного Кар’єрного Челенджу й сформував свій професійний портрет, закріпивши його в резюме.

        Готуючись до співбесіди, згадай історії успіхів та досягнень, щоб мати змогу підкріпити аргументи щодо своїх конкурентних навичок та якостей яскравими життєвими прикладами.

        Не секрет, що роботодавці очікують спершу почути під час співбесіди не те, де ти навчався й скільки у тебе котів, а те, звідки ти дізнався про їхню компанію, якою впливовістю та впізнаваністю вона володіє. Тому для того, щоб вразити інтерв’юера проведи попереднє розслідування, скористайся силою Google, щоб відшукати історію даної компанії (зазвичай розміщену на веб-сайті в розділі «Про нас»).

        Дізнайся про реальні потреби цієї компанії, спробуй передбачити їх процес відбору потенційних працівників та сформуй перелік контактів, користуючись Linkedin чи іншими платформами.

За день ДО

Все ще хвилюєшся? Влаштуй репетицію завтрашнього дня: попроси друга чи когось із родини зіграти роль інтерв’юера, поставити тобі «класичні» запитання.

Починай з найбільш підступного питання, яке визначить хід подальшої розмови та настрій твого співбесідника. «Розкажи про себе». Звучить лякаюче, чи не так?

Вітаємо, твоя перевірка офіційно почалася.

Деякі поради щодо цього:

 • Зазвичай роботодавці сприймають це за тест, а твоя відповідь має буде свідченням того, як ти реагуєш на непередбачувану ситуацію чи проблему, з якими ми зазвичай зіткаємося і в роботі, і в житті.
 • Запам’ятай: улюблене питання job-хантерів «Що Ви хотіли б знати про мене?» – найгірше, що може почути інтерв’юер. Складається враження, що ти просто відтягуєш час та насправді не знаєш, що відповісти.
 • Що вони хотіли б почути – відповіді на «приховані» запитання, а саме твій досвід, навички, та відповідь, чому ти їхній найкращий кандидат.
 • Скористайся технікою «elevator speech» – твоя відповідь повинна вкладатися в час поїздки в ліфті; декілька хвилин, які вміщують найціннішу інформацію про тебе, яка повинна вразити роботодавця. Тренуйся до того часу, поки твоя відповідь не буде «відскакувати від зубів» навіть, якщо тебе розбудити посеред ночі й запитати: «Що ти можеш розповісти про себе?».

Pro tip: повернися до оголошення щодо бажаної вакансії; співстав їхні вимоги зі своїми можливостями. Переконайся, що твоє резюме це переконливо відображає та будь готовий підтвердити це протягом співбесіди.

Для більшої впевненості можеш ознайомитися з переліком інших популярних питань (https://www.themuse.com/advice/how-to-answer-the-31-most-common-interview-questions або https://www.thebalance.com/top-job-interview-questions-and-answers-2061226).

День Х

Середня тривалість співбесіди – 15-30 хв. А за цей час ви маєте зацікавити роботодавця, підтвердити свої навички та обговорити умови праці. Замало часу, хіба ні? 

 

Якщо витрачати час на опис усіх своїх навичок, то не вистачить і дня, щоб розказати і підтвердити усі. Але чекайте! Ви уже вмієте шукати потреби компанії та розумієте, що варто відмітити під час співбесіди. Але як це робити найкраще? Звісно розказуючи людям історії.

 

Порівняйте дві різні відповіді на прохання розказати більше про цілеспрямованість, яку кандидат відмітив як свою особливу рису.

1) Я постійно досягаю результату, працюю, поки не досягну поставленої мети. Мої друзі кажуть, що я цілеспрямований.

2) Колеги називають мене Вовком з Уолл Стріт. Якось я тиждень готувався до переговорів з важливим клієнтом і в останній момент йому не вдалося приїхати, тоді я не розгубився, домовився з ним про телефонну розмову і провів переговори по телефону, усі чули, як я з ним говорю і, коли я нарешті сів за свій стіл, і посміхнувся, колеги теж посміхнулися у відповідь. Клієнт зробив замовлення на велику суму і весь відділ був в захваті від цього.

 

Розповідати історії теж треба вміти правильно.

 

Ось декілька порад, щоб правильно побудувати свою історію:

 1. Чому? Як? Які вміння використовував?
  Почніть з того, чому виникла ситуація, розкажіть про те, що передувало подіям, які ви хочете розказати, далі перейдіть до того, як ви вирішили ситуацію, обов’язково назвіть, які навички використовували для досягнення результату.
 2. Головний герой – Ви!
  Ваша історія може бути про будь-що, але пам’ятайте, вона повинна розкрити як мінімум одну з ваших рис та показати навики, якими ви володієте.
 3. Використовуйте емоції.
  Розповідь сама по собі нічого не значить, якщо вона не пробуджує емоцій в тому, хто її слухав. Виберіть таку історію, яка буде близькою вашому роботодавцю, дайте йому відчути себе на вашому місці, розбавте все гумором і, гарантуємо, що вас точно запам’ятають.
 4. Коректуйте довжину вашої розповіді.
  Ваша розповідь має займати рівно стільки часу, скільки потрібно для того, щоб підтвердити те, що написано у вашому резюме. Не затягуйте, але і не упускайте важливі деталі.
 5. Використовуйте свіжі ситуації.
  Не варто розказувати історію, яка відбулася 10 років тому, хоча… все залежить від історії, якщо вона варта того, щоб її розказати – сміливо розповідайте.

Завдання 1:

 

Виберіть одну чи дві свої риси і складіть історію, яка описує їх. Використовуйте поради, які прочитали вище. З часом оновлюйте історії і майте завжди одну-дві напоготові перед співбесідою.

 

Після співбесіди

Закінчивши співбесіду, не поспішай ставити інтерв’юера в незручне положення питаннями щодо результатів та рішень. Подякуй за надану можливість спілкування, переконайся, що лишив усі необхідні контакти та готуйся чекати.

Повторно можеш продублювати попереднє в листі-вдячності, детальну інструкцію щодо написання якого, ти можеш отримати з різних ресурсів. Наприклад, в нагоді може стати цей: https://www.thebalance.com/job-interview-follow-up-thank-you-letter-email-2063971

 

Завдання 2:

Використовуючи усі поради, спробуй підготуватися до конкретної (якщо така є) чи абстрактної співбесіди. Запитай про допомогу у батьків чи друзів, отримай відповідний фідбек.